A könyvtár könyvei között eltöltött 50 év alatt Dimitrie Poptămaș először könyvtárosként, majd igazgatóként gyarapította ezek számát jelenlegi és retrospektív kiadványok beszerzésével, gazdagította a ritka könyvek gyűjteményét, megfontoltan válogatott a nemzeti tartalékalapból, adományokra lelkesített, korszerűsítette a szolgáltatásokat, kezdeményezte a Bibliografii mureșene (Marosi bibliográfiák), Publicații periodice mureșene (Maros megyei időszaki kiadványok bibliográfiája), Libraria évkönyv megjelenését, a „Vasile Netea” Kulturális Alapítvány Caiete mureșene (Marosvásárhelyi Füzetek) kulturális restitúciósorozatát, a Dicționarul oamenilor de știință mureșeni (Marosvásárhelyi tudósok szótára), a Dicționarul scriitorilor români mureșeni (Marosvásárhelyi román írók szótára), az észak-bukovinai románok Țara Fagilor évkönyvének kiadását.
Az Eminesciana marosvásárhelyi kulturális rendezvénynek a megálmodója, 1996-tól pedig a Moldova Köztársaság-beli kisjenői, Marosvásárhely nevét viselő könyvtár alapítója. Dimitrie Poptămaș könyvtárszakértő, irodalomtörténész, Erdély vidékének régi román könyveinek szakértője, a tanulmányi fegyelemre, az igényességre, a nagylelkűségre és emberségre, valamint az elődök iránti tiszteletre alapozta hitvallását; soha nem felejtette el, hogy a Maros Megyei Könyvtár könyveinek birodalmában Nicoale Iorga, Goga, Emil Isac, George Enescu, Móricz Zsigmond és Mihály király nyomai visszhangoznak.
Igazgatóságának 20 éve alatt a könyvtár számos mélyreható változáson ment keresztül, a hagyományos rendszerből a modernitás és az automatizálás felé haladva. Megvásárolták az első számítógépeket, és először használták a Tinlib nevű könyvtári szoftvert. A technikai alapot úgy alakították ki, hogy minden könyvtárosnak számítógéphez, nyomtatóhoz, különböző berendezésekhez biztosítottak hozzáférést, amellyel új szintre emelték a specializált munkát.
Ez idő alatt Dimitrie Poptămaș fáradságos munkával írta könyveit, köztük a “Philobiblon mureșean” című tanulmány- és visszaemlékezés kötetét, vagy a “Prezența și circulația vechilor tipărituri românești în zona superioară a Văii Mureșului”, amely, a kutatás jelentőségére való tekintettel, minden bizonnyal folytatódni fog.
Amikor Dimitrie Poptămaș urat a Maros Megyei Könyvtár legmagasabb kitüntetésével, a “Pro Libro Senator” címmel illettük a könyvek érdekében tett szolgálatáért, nem arra a megtiszteltetésre gondolunk, amelyet az intézmény nyújtott neki, hanem arra az örömre, hogy köztünk lehetett.